PARK PRIRODE BIOKOVO


Istina, nije toliko toplo kao u ljetu ali su izostale one silno dosadne proljetne kiše. Izuzetno lijepo vrijeme, na meni blisko makarsko primorje, pristigao je znatan broj turista. Hoteli rade, a na šetnicama između maslina i stoljetnih borova vrve ljudi kao usred ljeta.
Posjet Makarskoj i Zagori ovih je dana premašio sva očekivanja, jer upravo su prošli kroz Makarsku učesnici biciklističke utrke "Kroz Hrvatsku" čija jedna etapa završava na samom vrhu Biokova.
No, interes turista za Makarsku rivijeru sve više raste i ne samo zbog biciklističke utrke i prelijepih plaža.
Gotovo iz samog grada Makarske izdiže se Biokovo, primorski masiv, koji dijeli more od Zagore. Zbog očuvanosti prirode i okoliša Biokovo je proglašeno Parkom prirode, pa je sve više onih koji ga žele posjetiti.







Biokovo je zanimljivo ne samo po svojoj neobičnoj flori i fauni nego i neobičnoj klimi. Poznato je da na Biokovu raste veliki broj endemskog bilja, ali sigurno niste znali da je vrh planine Sv. Jure (1762 m) s prosječnom temperaturom od 4°C najhladnije mjesto u Hrvatskoj. Također, neobično je i to što na toj mediteranskoj planini ima vječitog leda nastalog pred tisuće i tisuće godina, kojega se, dok nije bilo hladnjaka, naveliko koristilo u hotelijerstvu.

Ipak za ne povjerovati je da je Biokovo tako klimatski okrutno. Dok u Makarsoj vladaju "pasje" vrućine, često puta veće i od 35°C na Biokovu samo 1700 metara više temperatura je do 30°C niža.

Zbog takvih temperaturnih razlika i iznenadnih meteoroloških nestabilnosti, malo koja hrvatska planina je tako opasna kao Biokovo, naročito za posjetioce koji nisu obazrivi i koji nisu upoznati sa ćudima ove raznovrsne i lijepe planine.
Na Biokovo ne bi se trebalo uputiti slabo opremljen ili sam.
Usprkos svemu lijepo i vedro vrijeme izmamilo je moje društvo da se ispenjemo na sam vrh. Tamo ćemo prenoćiti i sutradan se vratiti nazad.

Do penjanja na Biokovo zdravi i veseli bili!
Vaš Ljubomir Topić (Mali Mate)

Primjedbe